Има потребители, за които рекордните цени на енергията, отчетени в последните месеци, не са толкова сериозен проблем.
И това са собствениците на пасивни къщи, които продължават да се радват на комфорта в дома си при минимални разходи.
Как обаче е възможно това в условията на военен конфликт, несигурни доставки на енергия и нарастваща инфлация?
Концепцията за пасивна къща се свежда до един от водещите световни стандарти, който съчетава в себе си енергийна ефективност, удобство и достъпност. Едновременно с това е пример за устойчиво и екологично строителство.
Този тип къщи се нуждаят от едва 10% от енергията, която потребява едно средностатистическо европейско жилище, за да поддържа комфортна среда.
Това означава, че пасивните къщи могат да спестят до 90% от енергията, която потребителите използват към момента. Интересен факт е, че дори при новите сгради, които се строят според модерните изисквания за енергийна ефективност, се потребява средно 75% повече енергия, отколкото при пасивните къщи.
Откъде обаче идва този ефект?
Най-общо ползите на подобен тип сгради се основават на няколко принципа - суперизолация, херметичност, външни влияния (като слънце и сянка) и вентилация. По този начин не се налага да се прибягва до активно отопление и охлаждане с климатици или парно.
Допълнителен плюс на пасивните къщи е, че поддържат стабилни температури без некомфортни отклонения и осигуряват добро качество на въздуха в помещенията. Перфектната изолация намалява и неприятните външни шумове.
На какви изисквания трябва да отговаря една къща, за да бъде "пасивна"?
Как се изграждат пасивните къщи?
Необходимо е да се заложи на модерен и интелигентен дизайн - жилището трябва да е проектирано и ориентирано по оптимален начин, за да се възползва от външните фактори като слънце и сянка.
Заедно с това има и няколко принципа, които задължително следва да бъдат спазени:
От всички тези фактори може би най-ключов е суперизолацията, която предпазва жилището от топлинни загуби и поддържа перфектна среда целогодишно. Дори при екстремни външни условия, в помещенията не се отчитат сериозни разлики в температурите на въздуха и повърхностите.
За да бъде една изолация наистина добра обаче, са необходими качествени материали при изграждането ѝ.
В този смисъл конструктивните елементи Schöck Isokorb са идеалното решение, защото осигуряват изолация без компромиси и са устойчиви на различни атмосферни влияния.
Те са и най-добрият начин за елиминиране на термомостовете в помещенията и помагат значително за намаляване на топлинните загуби и сметките за потребление на енергия.
В същото време не нарушават изолацията на сградата и дават пълна свобода на проектиране.
Повече за това как да елиминирате напълно термомоста в сгради научете тук.
Ползите от пасивните къщи
Преимуществата на този тип жилища са неоспорими и напълно реални. Пасивната къща притежава всичко:
Едно от най-хубавите неща на този тип строителство е, че е приложимо за всеки и навсякъде - както за жилищни сгради, така и за бизнес и административни.
Пасивната къща може да се проектира за всяко едно място според неговите специфики, а ползите ѝ са доказани.
Повече от нашия полезен блог, четете тук.